Marian Dragomir asfaltează, în draci, am spune ! Ce nu spune însă Dragomir, este că asfaltarea s-a făcut și se face în bătaie de joc, asta pentru ca firmele de casă să poata cârpi an de an, să se facă că muncesc, evident mulțumind și partidului PSD. Firmele norocoase în contract cu statul a fost Micatis, apartinând lui Aurel Gropeneanu, iar în prezent Concivia SA, Bunea Stancu.
Administrația Dragomir a băgat în valoare de 83,5 milioane lei, în buzunarul Concivia SA, Bunea Stancu , care și-a adjudecat „Acordul Cadru pentru Întreținerea curentă și străzilor în Municipiul Brăila, în perioada 2023-2026”, dar și „Proiectare și execuție lucrări Modernizare spații publice în Cartierele Progresul și Vidin” și „Lucrări de întreținere pe timp de vară a drumurilor județene din administrarea Consiliului Județean Brăila în perioada 2025-2026”.
Primarul Dragomir a spus la vremea atribuirii contractului că “Nu mai sunt gropile din alți ani, dar mai avem de lucru” și părea bucuros. În perioada 2020 -2023, de întreținerea drumurilor din municipiul Brăila s-a ocupat firma SC “Micatis Prod” SRL, cea care, la finele anului 2020, a fost desemnată câștigătoarei unui acord-cadru care acoperea perioada 2020 -2023, cu o valoare de atribuire de 66,7 milioane lei, fără TVA.
Ce este foarte revoltător, este că acea comisie tehnică din cadrul Primăriei Brăila, condusă de director Marius Termegan, care trebuie să verifice lucrările pentru beneficiar, este inexistentă, astfel încât bordurile sunt puse ca din pod, fără să fie imbinate, asfaltul nu este aliniat în dreptul canalizărilor, efectiv gropi în asfaltul turnat proaspăt.





















