La ultima ședință a Consiliului Local Municipal Brăila s-a aprobat noul regulament al activității de ecarisaj și gestionare a populației canine a municipiul Brăila , care este organizat după reguli menite să îmbine siguranța publică cu normele europene de protecție a animalelor. Din nefericire, măsura eutanasierii câinilor capturați de pe domeniul public rămâne valabilă, măsura va fi aplicată pentru câinii diagnosticați cu boli incurabile, cei accidentați grav, dar din păcate și pentru câinii sănătoși, cei nerevendicați sau neadoptați, după expirarea termenului legal de 14 zile lucrătoare. Lipsa campaniilor de sterlizare din municipiul Brăila a condus la înmulțirea câinilor mandanezi și a pisicilor, însă primarul Marian Dragomir susține cu nerușinare public în ședința CLM, că aceste campanii în municipiu se fac și informații în acest sens sunt pe site –ul SUPAGL. Am verificat site –ul și ultima campanie de stelizare făcută în municipiul Brăila este din anul 2018 , timp de două zile în luna ianuarie, cu punct de lucru pe strada Sebeșului la parterul blocului N2. Mai mult, edilul șef spune că ”ultima campanie de sterilizare organizată pentru câinii din Municipiul Brăila a avut loc în datele de 10 și 12 iunie…..”, când de fapt campania menționată va avea loc pe 10 și 12 iulie, ca să nu mai spunem că nu se face în municipiu, ci la Cazasu, unde Primăria s-a trecut partener.
De ani de zile, brăilenii sunt mințiți sunt duși cu vorba, iar în prezent se fac campanii sterlizare nu în municipiu ci în județ, unde culmea , Primăria Brăila s-a trecut partener. Pe afișul de promovare sunt anunțate și zilele dedicate locuitorilor municipiului, însă aflăm că de fapt locuitorii din Cazasu au prioritate inclusiv în zilele destinate Brăilei. În aceste condiții despre ce sprijin pentru brăielenii din municipiu, discutăm ?
Ca să ajungi la o campanie de sterlizare în județ, te programezi, îți iei liber de la serviciu, iei animalul și te pui la drum, ajungi acolo , dar există șanse mari să rămâi pe dinafară pentru că prioritatea o au cetățenii din Cazasu.
Este o campanie corectă ?
Dacă Primaria Brăila este partener în această campanie, locurile destinate brăilenilor ar trebui respectate. Altfel, prezența numelui Primăriei pe afiș este doar o glumă și chiar bătaie de joc. Animalele făra stăpan nu dispar prin indiferență și nici prin afișe frumos colorate. Problema se rezolvă prin sterilizare, responsabilitate și implicare reală.
Municipiul Brăila rămâne repetent în ceea ce privește campaniile de sterlizare, sunt clar inexistente și strazile s-au umplut de câini și pisici, pui aruncați pe câmpuri, la ghenele de gunoi. Ca să nu mai spunem că primarul Marian Dragomir este adeptul eutanasierii pentru a curăța orașul, așa cum s-a lăudat la un congres PSD, în fața electoratului său, fiind chiar mândru, nu s-au observat remușcări pentru uciderea unor câini sănătoși.
Consilierul SOS România a declarat în cadrul ședinței CLM de joi, 25 iunie, că această campanie de gestionare este de fapt o campanie de eutanasiere a câinilor. ”Pentru că așa cum spune și proiectul, în 14 zile câinii sunt eutanasiați dacă nu sunt adoptați sau dacă nu se iau altfel de măsuri. De aceea o să votez contra”, a spus consilierul municipal Ionel Alexandru.
Din date SUPAGL, pe raza Municipiului Brăila se estimează estimam că pe străzi se află un numar cuprins între 2000 -2500 câini fără stăpân. SUPAGL Brăila, mai spune că nu poate deține o evidență actualizată a numărului de câini fără stăpân de pe raza municipiului din cauza că în cartierele de case ale orașului o parte numeroasă a locuitorilor lasă câinii pe stradă, pentru a face curat în curte sau pentru a sta linistiți o vreme.
Mai mult, deși aceștia sunt câini cu stăpân, nu sunt microcipați, sterilizați, vaccinați, așa cum prevede legea. Adăpostul public al Municipiului Brăila, situat în localitatea Unirea are o capacitate maxima de cazare de 430 capete, aprobate prin autorizația de funcționare emisă de Direcția Sanitar -Veterinară Brăila.























