Cu ocazia Sărbătorii Sânzienelor, Centrul Cultural și de Agrement „Chira Chiralina” Brăila, instituție aflată în subordinea Primăriei Brăilei, a invitat publicul brăilean la un eveniment cultural, în fosta reședință a armatorului grec Ianis Matukis, casă acum în paragină. Evenimentul a fost dedicat tradițiilor și patrimoniului spiritual românesc, ce a adus în prim-plan obiceiurile, dans și muzica populare.
Iată însă ce spune indignat un brăilean, pe rețeaua de socializare : “De ce arta, folclorul, tinerele speranțe sunt lăsate să își desfășoare activitățile într-un spațiu părăsit de 20-30 de ani, lăsat în paragină, ca multe alte spații din Brăila fără proprietari, dar se găsesc noi proprietari peste noapte la niște proprietăți istorice , cu multe povești în spate .. bătaie de joc asupra poporului, se puteau amenaja concerte și pentru cei ce investesc în cultură !!! Furați banii poporului, doar pentru ce concerte vreți.. păcat că am ajuns o țară de străini !!! România!”.
Brăileanul vorbește despre Centrul Cultural și de Agreement „Chira Chiralina” Brăila , instituție aflată în ‘grija’ Primăriei Brăila. Se cunoște faptul că de ani de zile, Primăria Brăila face achiziții cel puțin bizare pe bani publici , mulți bani, prin Centrul Cultural și de Agrement Chira Chiralina, achiziționând ceasuri de mână, ceasuri de perete, torturi, ciocolată, set-uri cravate, vaselină, cozonaci, cu cheltuieli de zeci de milioane de lei etc. Ca să fie clar, toate aceste cheltuieli au fost cerute și aprobate de primarul Marian Dragomir, fiind singurul care dă ordin în acest sens și tot el aprobă.
Casa armatorului grec Ianis Matukis, a fost o casa eleganta, cu arhitectura deosebita, a fost și grădință, iar acum Primăria permite folosirea curții. Casa este lăsată în paragină, cum multe imobile de patrimoniu împărtășesc aceeași soartă, iar momentan nu se știe dacă este în patrimoiul Primăriei Brăila. În această casă a trait familia armatorului grec Ianis Matukis. Tot aici, în această clădire, s-a aprins primul bec de lumină – lampa electrica, în anul 1900 și unde seara se îmbulzea lumea să vadă lumina.
Manifestarea a avua loc miercuri, începând cu ora 19:00, în curtea casei din Piața Poligon (Strada Oituz nr. 5) – fostă reședință a armatorului grec Ianis Matukis – și a propus o incursiune în universul simbolic al Sânzienelor, printr-un program artistic variat, care a îmbinat reflecția culturală cu spectacolul folcloric și muzical. Programul a fost alcătuit cu un spectacol coregrafic susținut de Ansamblul folcloric „Dunărenii” al Primăriei Chiscani, coordonat de maestrul coregraf Neculai Ciurea și instructorul coregraf Nicușor Dragomir, care au adus pe scenă energia și autenticitatea dansului popular românesc. Seara a fost completată de un recital susținut de Grupul folk „Generații”, coordonat de prof. Dumitru Popescu.
























