Este timpul schimbării mentalității celor care conduc instituțiile de stat, este timpul să lăsăm politica, iar deciziile care se iau în cadrul Consiliilor de Administrație ale spitalelor, să fie făcute publice și oamenii să știe ce se întâmplă cu banii publici. Managerul Spitalului orășenesc Făurei a avut miercuri , 2 iunie , un șoc când la ședința Consiliului de Administrație, Cătălin Chivu, reprezentant la Consiliul Local Făurei, a solicitat filmarea ședinței, pentru transparență față de locuitorii orașului. Aceasta a fost prima ședință la care a participat Cătălin Chivu, ca reprezentant la Consiliul Local Făurei. Surprins de solicitarea lui Chivu, managerul Marian Bunea s-a bâlbâit un pic , dar a reușit să spună, înghițind în sec, că nu dorește ca ședința să fie filmată.
Acum, nu știm ce puncte grele erau de dezbătut la ședință, unele poate cu “ochi”, dar sigur managerul Marian Bunea, s-a speriat că va fi certat de președintele Consiliului Județean, Franchisc Iulian Chiriac și sancționat ca atare.
Cătălin Chivu a insistat cu această propunere, întrebând politicos fiecare membru, dacă este de acord ca ședința să fie filmată.
Ei bine, 5 dintre cei prezenți, în frunte cu managerul spitalului, Marian Bunea, au refuzat acest lucru. Celelalte persoane care au refuzat ca ședința să fie filmată sunt cele două reprezentante al DSP Brăila, Daniela Zaharia și Georgeta Laura Dragomir, Liliana Lupașcu, care participa la ședință ca reprezentant al sindicatului și Luminița Smochină, care a fost secretar de ședință.
Propunerea a picat la vot, de partea cealaltă fiind doar 4 persoane care doreau ca ședința să fie filmată, așa că s-a luat în considerare votul majoritar.
În cadrul ședinței au fost adoptate propunerile aflate pe ordinea de zi, după discuții și amendamente, dar a rămas lipsa de transparență a celor care au participat la ședință și de ce nu, lipsa de respect față de locuitorii din Făurei.
Oamenii nu știu unde se duc banii pe care-i primește spitalul, dar îi nemulțumește și faptul că managerul cheltuie banii cu dedicație către patru firme de casă.
O altă situație serioasă este că Spitalul Făurei este o rampă pentru unii medici să plece în orașe mai mari, întrucât câștigă concursul la acest spital, ulterior fiind detașați la Brăila, posturile rămânând astfel blocate.
Sperăm ca la fiecare ședință a Consiliului de Administrație a Spitalului orășenesc Făurei, Cătălin Chivu să reitereze propunerea ca întânirile de acest fel să fie filmate, pentru a nu se lăsa loc de interpretări.






















