Consiliul Județean Brăila se laudă cu Programul de Investiții Publice pentru anul 2026, document ce stabilește direcțiile de finanțare pentru dezvoltarea județului. Capitolul bugetar „Sănătatea” e considerat o prioritate și beneficiază de alocări semnificative pentru continuarea proiectelor începute, demararea unor lucrări noi și achiziția de aparatură de ultimă generație.
Pentru capitolul „Sănătate”, totalul creditelor bugetare aferente anului 2026 se ridică la 53.674,74 mii lei, dar brăilenii continuă să se plângă de calitatea serviciilor medicale oferite la Spitalul Clinic Județean de Urgență, unde lipsa medicilor și a personalului calificat pentru utilizarea noilor echipamente este principala problemă.

Pentru anul 2026 Consiliul Județean Brăila alocă 10 milioane de lei pentru continuarea proiectului de reabilitare și anvelopare a Pavilionului A (construcțiile C1, C2, C3) din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Brăila, o sumă destul de mare, care nu ajută cu nimic pacienții. Un alt proiect important, aflat în continuare, este investiția în sistemul informatic și în infrastructura digitală a spitalului județean, având alocați 6.639,70 mii lei.
Pentru obținerea autorizațiilor de securitate la incendiu se vor cheltui 8.875,00 mii lei, iar alți 2.000,00 mii lei sunt direcționați către secția de cardiologie și pediatrie (C24) și noul corp de legătură, o problemă care apare în fiecare an și pare că nu se mai sfârșește.
Pentru Spitalul Clinic Județean de Urgență, Consiliul Județean promite că va achiziționa un aparat de anestezie de înaltă performanță (3.080,00 mii lei), paturi electrice pentru saloane (3.811,50 mii lei), injectomate (1.680,00 mii lei), un echipament digital mobil pentru radiografii la pat (1.200,00 mii lei) și un aparat de dializă (1.000,00 mii lei). Investiții care par foarte importante la prima vedere, numai că au fost cazuri și în trecut în care s-au achiziționat echipamente medicale care au stat în magazii până au ieșit din garanție pentru că nu era personal care să lucreze cu acele aparate.

Nu știm ce se va întâmpla cu clădirea Palatului Administrativ, intrată de mult timp în reabilitare, dar unde nu s-a finalizat nici măcar prima parte a lucrărilor, deși șantierul pare închis. În schimb, pentru reabilitare și refuncționalizare clădire Palat Administrativ, în bugetul CJ de anul acesta sunt alocați peste 22,2 milioane de lei (peste 4 milioane de euro). Conform datelor inițiale, reabilitarea acestei clădiri trebuia să se facă din fonduri europene și să fie finalizată la sfârșitul anului 2023. La acest moment, pe lângă faptul că această clădire arată ca un bloc pestriț, unde s-a făcut anvelopare doar la apartamentele locatarilor cu dare de mână, banii s-au cheltuit și nu se întrevede o perioadă în care aceasta ar redeveni funcțională.



În schimb, în bugetul pe anul acesta au fost incluși bani pentru construcția unei tribune adiționale la Sala Polivalentă Danubius. Pentru anul acesta CJ Brăila a alocat circa 11 milioane de lei D.T.A.C., D.T.O.E., Proiect tehnic + DE și asistență tehnică a proiectantului și execuție lucrări pentru această tribună adițională.
Această tribună este un pretext pentru ca sala să poată fi omologată pentru meciuri internaționale, pentru că actuala structură a sălii, cu o singură tribună, nu permite desfășurarea de meciuri în Cupele europene în această sală. De menționat că nici cu această tribună adițională nu este sigur că sala ar putea fi omologată de EHF, dar este sigur că nu va fi omologată pentru eventuale meciuri în EHF Champions League.






















