Reamintim brăilenilor că în 2018, consilierii liberali au insistat asupra proiectului propriu, privind achiziţia unui parc de 50 de autobuze electrice, iar primarul Marian Dragomir a respins ideea, încă de atunci dând de înțeles că orice propunere venită de la PNL, chiar dacă este în beneficiul Brăilei, nu poate fi acceptată de PSD, asta pentru a-și menține capitalul politic și a acapara puterea la Brăila . După cum sigur brăilenii NU știu , presa de casă uitând să menționeze, proiectele PNL din Consiliul Local Și Consiliul Județean, proiecte avansate în interesul brăilenilor, au fost trecute cu talent la altele, prin minciuni și manipulare.
Astăzi, Dragomir se laudă că vine un lot cu 40 de autobuze electrice și, vai ce greu a fost la licitație, care s-a întins pe perioada unui an, bla, bla.. Autobuze care vor circula pe asfalt denivelat și gropi, în special spre zona Vidin.
După cum a comunicat primarul reușita accesarii fondurilor europene , chiar și el a fost surprins că angajații primăriei au reușit să prindă fonduri europene , atât de rare sunt astfel de proiecte cu finanțare europenă, dovadă semnele de exclamare din anunțul lui pe rețeaua de socializare , chiar a țipat de bucurie…așa credem.
Mai spune Dragomir că s-a chinuit mult, cam un an, oare a transpirat mult ?!!!
Ca un adevărat edil, Dragomir amintește de ponderea “subvenţiei” de la bugetul public, banii brăilenilor, în cifra de afaceri a operatorului “Braicar”, acum ajunsă la aproximativ 85 la sută, dar uită să spună că oferă gratuitate pensionarilor, elevilor doar pentru a fi VOTAT.
În fapt Braicar, doar încasează contraprestaţia serviciului de transport pentru categorii sociale protejate aşa cum este cazul pensionarilor cu venituri mici, al elevilor din municipiu care primesc abonament gratuit pe întreg anul calendaristic. Nu fără interes, așa cum am explicat.
Dragomir spune, euforic, că : “De când sunt primar,- am cumparat 52 de autobuze diesel noi din buget local – am cumparat 17 autobuze electrice noi cu fonduri europene- am cumparat 10 tramvaie noi cu fonduri europene- am acordat gratuitate elevilor și pensionarilor – în funcție de pensie- am pus gratuit la dispoziție Aplicația “Brăila Transport Public” pentru cei care vor să își cumpere bilet din aplicație sau să știe traseul autobuzelor”…
Nu domnule primar, nu dumneavostră personal ați făcut și, dacă s-a făcut, a fost pe banii brăilenilor , vezi subvenția, iar interesul politic a fost pe primul loc în conștiința dvs.
Dumneavoastră asfaltați, chiar din 2016 și nici acum nu ați terminat, felicitări !
Suntem deosebit de interesați în cât timp se vor distruge autobuzele noi, prin gropile orașului, pe liniile 4,5,10, 16 și 17 și cum vor circula prin Chercea, pe străduțele înguste, în general, în cât timp se vor duce banii europeni pe apa sâmbetei, nu că ne-am dori.





















